Dzień otwartej furty w Wyższym Seminarium Duchowym w Sandomierzu

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

„Dzień Otwartej Furty” jest jedynym takim w ciągu roku kiedy można zapoznać się z życiem kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Tegorocznym hasłem naszego spotkania jest Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację naszego rodaka Jana Pawła II.

 

Od wielu lat przy  Seminarium istnieje Stowarzyszenie Przyjaciół, które wspiera alumnów zarówno modlitwą, jak i darami materialnymi. Do Stowarzyszenia należą dorośli, ale najliczniejszą grupę stanowią tzw. Mali Przyjaciele, do których zalicza się dzieci i młodzież naszej diecezji. Chcąc podziękować członkom Stowarzyszenia za pomoc, alumni organizują spotkanie w budynku Seminarium. Po raz pierwszy takie spotkanie odbyło się w roku 2000 i spotkało się z życzliwym przyjęciem. Wzięło w nim udział prawie tysiąc osób, co jak na pierwszy raz było zadowalającym wynikiem. Od tamtej pory spotkanie, nazywane Dniem Otwartej Furty, organizowane jest corocznie. Wyjątek stanowił rok 2010, gdyż z powodu tragicznej w skutkach klęski jaką była powódź, zrezygnowaliśmy z organizowania Dnia Otwartej Furty i zajęliśmy się niesieniem pomocy poszkodowanym. 

 

Z roku na rok przybywa zarówno atrakcji, jak i uczestników. W roku 2001 liczba uczestników wzrosła dwukrotnie, a już w 2004 r. liczba zgłoszonych na Dzień Otwartej Furty przekroczyła 5 tyś. uczestników. Wynik ten jest naprawdę imponujący i świadczy o popularności.

Całe przedsięwzięcie jest podzielone na kilka bloków tematycznych, które funkcjonują niezależnie od siebie, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Przybywający w tym dniu do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu mają możliwość spotkania modlitewnego, a także zapoznania się z historią budynku seminaryjnego z II połowy XVII wieku.

 

Oprócz tego zwiedzający mają możliwość zobaczenia, jak studiują klerycy w warunkach, które zapewnia im Seminarium. Zajrzeć można do kaplicy, gdzie klerycy dbają o życie duchowe, auli wykładowych, refektarza, czyli miejsce, gdzie alumni spożywają posiłki, i oczywiście do kościoła pw. św. Michała Archanioła, który jest niewątpliwie wizytówką naszej uczelni i całego miasta. Na wirydarzu seminaryjnym odbywa się w tym dniu koncert zespołów lokalnych jak i zaproszonych gości. Wielką atrakcją spotkania jest loteria fantowa „Uśmiech szczęścia”, w której nie ma przegranych. Tę część najbardziej lubią dzieci i gwarantujemy, że żaden z naszych małych przyjaciół, który weźmie udział w losowaniu, nie odjedzie z pustymi rękami. Nagrody są bardzo urozmaicone: maskotki, książki, zabawki, odtwarzacze MP3, miniwieże, gry planszowe. 

 

Jednym z miejsc, na których gromadzą się uczestnicy spotkania, jest boisko seminaryjne. To tam młodzi z pomocą alumnów mogą zaprezentować swoje zdolności sportowe. Wiele jest dyscyplin do wyboru, prym jednak wiodą zabawy piłkarskie: mecze rozgrywane w małych drużynach, indywidualne rzuty karne, żonglerka. Nie brakuje również gier dla tych, którzy z piłką są na bakier. Mogą się oni wykazać w przeciąganiu liny, skokach w workach, slalomie z przeszkodami. W tym dniu Liturgiczna Służba Ołtarza Diecezji Sandomierskiej rozgrywa turniej o puchar „Gościa Niedzielnego”. Dla każdego uczestnika tych zabaw przewidziany jest, jako niespodzianka mały upominek.

 

Każdy, kto będzie chciał spróbować swoich umiejętności strzeleckich będzie mógł zrobić to na przygotowanej strzelnicy pod czujnym okiem strzelców z 2018 Jednostki Strzeleckiej w Sandomierzu. 

 

Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych w tym roku, będzie możliwość przejażdżki na kucyku.

 Dla wszystkich gości zagwarantowane są również posiłki, które ożywią ciało i dodadzą sił. Można posmakować tradycyjnego polskiego bigosu czy kiełbas i kaszanki z grilla, jak również słodyczy, lodów, przepysznej kawy i ciasta. 

Każdy Dzień Otwartej Furty rozpoczyna się Mszą św., a kończymy nabożeństwem majowym. Poza tym, każdy z uczestników ma możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania czy rozmowy z księdzem i klerykami. 

 

Głównym motorem tego spotkania są klerycy. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu i wysiłkowi, który wkładają w przygotowanie, nasi Przyjaciele mogą śmiało przybywać do sandomierskiego seminarium pełni nadziei na modlitwę i dobrą zabawę. Wydawać by się mogło, że jest to wewnętrzna inicjatywa, jednak sami nie dalibyśmy rady. W organizacji spotkania pomagają nam liczni sponsorzy i ludzie o wielkim sercu. Wśród nich Straż Miejska, która zapewnia miejsca parkingowe i pilnuje porządku, wojsko, które użycza nam potrzebnych rzeczy, takich jak siatki maskujące; służba zdrowia, głównie Caritas Diecezji Sandomierskiej. Nasze spotkanie zasłynęło w mediach katolickich, jak również w prasie lokalnej. Jesteśmy wdzięczni wszystkim dziennikarzom za pozytywne oceny i zapewniamy, że jest to dla nas pomocne. 

Można śmiało powiedzieć, że takie spotkanie jest ewenementem w skali kraju.

 

Plan XII Dnia Otwartej Furty 1 maja 2012 roku.

 

10:00 Msza Święta dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II

 

12:00 Spotkanie Przyjaciół

 

Koncerty zespołów muzycznych

Występ dzieci i młodzieży z ośrodka „Radość życia”

Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar Gościa Niedzielnego

Strzelnica

Loteria fantowa 

Gry sportowe, 

Grill, bigos, kawa, herbata, ciasto 

Trampoliny, zjeżdżalnie, dmuchane zamki

 

15:00 Nabożeństwo Majowe. Zakończenie Dnia Otwartej Furty.