Działkowcy z naszego regionu bronią ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W skład Delegatury Rejonowej  w Tarnobrzegu PZD wchodzi 26 ogrodów działkowych m.in  w Gorzycach, Nowej Dębie, Skopaniu, Tarnobrzegu, Stalowej Woli. Blisko siedem i pół tysiąca działek zajmuje  w sumie obszar około 300 hektarów.   Ogólnopolski protest potrwa do 29 czerwca.

Działkowcy będą walczyć o ROD. Apelują nawet do marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Władysław Bieniek.

W sobotę (23 czerwca) działkowcy zrzeszeni  w Tarnobrzeskiej Delegaturze Rejonowej Polskiego Związku Działkowców rozpoczynają protest. Na ogrodzeniach działek przyległych do ruchliwych traktów zawisną banery informacyjne, każdy z ogrodów zostanie oflagowany i oplakatowany.

W przyszłym tygodniu (28 czerwca) Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek profesora Lecha Gardockiego, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, który zaskarżył ustawę o ROD. Tymczasem ustanowiona  w 2005 roku wymieniona ustawa jest bardzo korzystna dla kilkumilionowej społeczności. Działkowcy obawiają się, że jeśli TK pozytywnie rozpatrzy zaskarżenie,  to zostaną pozbawieni przywilejów jakie im przysługują z racji  przynależności do Polskiego Związku Działkowców.

W ulotkach, które  w ostatnich dniach trafiają do działkowiczów można przeczytać, że uchylenie ustawy o ROD oznacza m.in. wprowadzenie opłaty za dzierżawę działki nawet do 20 tysięcy złotych rocznie, podatku do 700 złotych rocznie, utratę prawa do działki, zniesienie ograniczeń w likwidacji ogrodów, podporządkowanie ogrodów gminom oraz utratę własnego samorządu. Mówi Władysław Bieniek – wiceprezes Okręgowego Zarządu Podkarpackiego i Kierownik Delegatury Rejonowej w Tarnobrzegu Polskiego Związku działkowców.