Do Tarnobrzega cytomammobus nie przyjedzie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne wykonywane m.in. przez zespół Fundacji SOS Życie realizowane są na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rzeszowski NFZ nie wyraził zgody na realizacje tego typu świadczeń na terenie miasta Tarnobrzega.
Po ponad dwóch latach starań, 6 sierpnia na teren Gminy Baranów Sandomierski wjedzie cytomammobus mieleckiej Fundacji SOS Życie. Po tym jak przebadane zostaną kobiety objęte programem profilaktycznym, gabinet na kółkach będzie stacjonował w kolejnych gminach powiatu tarnobrzeskiego nie zawita jednak do Tarnobrzega.
Mówi rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału NFZ Marek Jakubowicz.

Statystyki nie napawają optymizmem. Tarnobrzeg na tle województwa podkarpackiego wypada najgorzej pod względem przeprowadzonych wśród kobiet badań profilaktycznych raka piersi i znajduje się w ogonie miast i powiatów Podkarpacia jeśli chodzi o liczbę przeprowadzonych profilaktycznych badań cytologicznych. Potwierdza to Łucja Bielec założycielka Fundacji SOS Życie i prezes funkcjonującego przy niej Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych.