Czy sąd rejonowy w Nisku zostanie zlikwidowany?

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Sąd Rejonowy w Nisku znalazł się na liście 6 na Podkarpaciu przeznaczonych do likwidacji. Co oznacza, że już niedługo Zamiast Tabliczki 'Sąd Rejonowy w Nisku' na budynku pojawi się tabliczka 'Wydział zamiejscowy sądu rejonowego w Stalowej Woli'.
Przeciw takim posunięciom zaprotestowali radni powiatowi w Nisku wystosowując m.in. do Ministerstwa Sprawiedliwości apel-protest. Radni protestują przeciw stosowaniu liczby sędziów jako podstawowego kryterium wskazującego na placówki sądowe przeznaczone do likwidacji. Minimum jakie powinno być by sąd rejonowy nadal funkcjonował to 14 sędziów podczas gdy w Nisku jest sędziów 8. Starosta niżański Gabriel Waliłko uważa, ze należało by wziąć pod uwagę również ilość rozpatrywanych spraw.
W wystosowanym proteście radni stwierdzają, że likwidacja Sądu Rejonowego w Nisku będzie nie tylko obniżeniem rangi dla miasta i powiatu niżańskiego ale też utrudni dostęp mieszkańcom do wymiaru sprawiedliwości.
W podobnej sytuacji jak Sąd Rejonowy w Nisku są instytucje sądownicze w Kolbuszowej, Leżajsku, Przeworsku, Brzozowie i Strzyżowie. W całej Polsce to w sumie 115 sądów rejonowych. Zanim jednak zapadną ostateczne decyzje ministerstwo na początku stycznia wysłucha opinii prezesów sądów okręgowych w tej sprawie.