Cygany: Uczyli się śpiewać pieśni obrzędowych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W sumie zaplanowano cztery weekendy, podczas których odbywać się będą warsztaty. Część z zajęć ma zostać przeprowadzona w izbie regionalnej, która mieści się w przylegającym do remizy budynku Centrum Kultury Lasowiackiej. Harmonogram spotkań można znaleźć na stronie internetowej projektu zprzytupem.eu
Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu Instytutu Muzyki i Tańca.
W warsztatach uczestniczyły także panie z zespołu obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego. Barbara Sroczyńska powiedziała, że jej zdaniem takie warsztaty są potrzebne:

Adrian Czyż na warsztaty przyjechał z Lublina:

Kilkanaście osób wzięło udział w pierwszych z cyklu warsztatach pieśni obrzędowych, które zorganizowano w Cyganach w gminie Nowa Dęba. Zajęcia odbyły się w remizie OSP.
Projekt realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany. Zajęcia prowadziła Zofia Dąbrowska badaczka i kontynuatorka tradycji lasowiackich, która była uczennicą wybitnej znawczyni kultury Lasowiaków, Marii Kozłowej z domu Wiącek, z dawnego Machowa.
Pieśni obrzędowych jak sama nazwa wskazuje nie wykonuje się, na co dzień, tylko przy jakiejś ważnej okazji tłumaczy pomysłodawczyni. Podczas warsztatów skupiono się na dawnym weselu: