Tarnobrzeg: NefroTest

Zbadaj nerki! Bezpłatnie i bez skierowania.
Kampania NEFROTEST dla zdrowia nerek ponownie w Tarnobrzegu.

Akcja NEFROTEST wraca do Tarnobrzega. W niedzielę, 6 października 2019 roku mieszkańcy Tarnobrzega i okolic będą mogli przekonać się czy ich nerki pracują prawidłowo. W poprzednich edycjach akcji NEFROTEST prowadzonych w Tarnobrzegu zostało przebadanych prawie 800 osób. Około 6% z nich miało nieprawidłowe wyniki, które mogły wskazywać na choroby nerek. Pacjenci zostali objęci opieką poradni nefrologicznej i stacji dializ.

W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12% dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju. „Dziś stale dializowanych w Polsce jest dwadzieścia tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Średnia z wyników badań w Tarnobrzegu była na szczęście niższa niż ogólnopolskie dane, ale chcemy wspierać mieszkańców by dalej tak dobrze dbali o swoje zdrowie”- mówi dr n. med. Grzegorz Szpernal, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu. „Dlatego tak ważne są cykliczne badania i profilaktyka, bowiem w początkowym okresie choroby często wystarcza leczenie farmakologiczne” – dodaje dr Szpernal.
Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów. „Moi pacjenci często pytali o kolejne akcje upowszechniające wiedzę o chorobach nerek połączone z bezpłatnymi badaniami – mówi dr Grzegorz Szpernal –staram się zawsze podkreślać jak wiele zależy od regularnych badań i podstawowej wiedzy o najważniejszym filtrze naszego organizmu”. Dlatego akcja NEFROTEST jest tak ważna i dlatego ponownie gości w Tarnobrzegu. „Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 45. roku życia” – mówi Grażyna Marszałek, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu – „a wynika to z tego, że nerki starzeją się tak samo jak inne organy, stąd darmowe badania przede wszystkim dla tej grupy wiekowej, zagrożonej chorobami nerek w największym stopniu” – dodaje pielęgniarka.

Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali telefoniczną rejestrację na badania. „Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać, w tym roku mamy 300 miejsc na badania” – mówi Grażyna Marszałek. „Telefoniczną rejestrację przeprowadzimy 1 i 2 października (wtorek i środa), w godzinach od 10.00 do 15.00, pod numerami telefonów: 501 440 688 lub 501 440 668.
A potem wszystkie zarejestrowane osoby zapraszamy 6 października (w niedzielę) do Centrum Dializ Fresenius przy ulicy Szpitalnej 1a (wejście od ulicy Targowej) w Tarnobrzegu” – dodaje Grażyna Marszałek.

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca stacje dializ, oddziały i poradnie nefrologiczne w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu.
Honorowym Patronatem badania objęli: ks. Krzysztof Nitkiewicz – Biskup Sandomierski, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Zbigniew Sudoł – Starosta Tarnobrzeski, Dariusz Bożek – Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz Wiktor Stasiak, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Tarnobrzega udzielił prof. dr hab. Jacek Rysz – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Ponowna wizyta kampanii NEFROTEST w Tarnobrzegu jest już 71. edycją tej akcji w Polsce. Kampania została zainaugurowana w 2010 roku i do tej pory przebadano blisko 50 tysięcy osób.

Więcej informacji:

Centrum Dializ Fresenius
ul. Szpitalna 1a
39-400 Tarnobrzeg
tel. +48 15 8239 285

6 października @ 08:00
08:00