Sandomierz. Wystawa Zwielokrotnienie

Sandomierskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy autorstwa Magdaleny Rej pt. ZWIELOKROTNIENIE. Wernisaż wystawy 31 stycznia 2020 r. o godz. 17:00 w Iluzjon Art Cafe przy Sandomierskim Centrum Kultury (Rynek 25/26).

Fotografie, które będzie można zobaczyć to efekt poszukiwania inspiracji, emocjonalnych uniesień i próby wyrażania siebie. Projekt rozpoczęty w ramach pracy magisterskiej.

„Ludzka twarz fascynuje wielu artystów, nie tylko ze względu na jej piękno, ale i fakt, że wyraża ona nasze emocje i myśli, nasze doświadczenia życiowe i role odgrywane w społeczeństwie. Porównuje się ją czasem z mapą drogową naszego życia.

Przyglądając się twarzom próbujemy poznać innego człowieka, a także – poprzez porównanie zmierzyć się z własną tożsamością. Popularność autoportretów również wynika z tej potrzeby autorefleksji, określenia swojego ja w stosunku do „innego”, na którego patrzymy z zewnątrz, nawet, gdy bywa to nasze własne lustrzane odbicie.
Wśród wielu oglądanych przeze mnie portretów szczególnie zainspirowała mnie fotograficzna twórczość Cindy Sherman. Artystka, komponując kadry z nieistniejących filmów, wcielała się w różne postaci, tworząc cykl stereotypowych przedstawień kobiet w amerykańskich filmach klasy B. Prowadzi ona tu swoją własną grę z rolami społecznymi, przypisywanymi kobietom w patriarchalnym społeczeństwie Ameryki lat 50‐tych i 60‐tych, upodabniając się do nich i w pewnym sensie je parodiując.
W swoim projekcie poszłam śladami Cindy Sherman i spróbowałam przyglądnąć się obrazowi kobiet, przedstawianych w polskich filmach. Starałam się sięgnąć do szerokiego i zróżnicowanego spektrum filmowych bohaterek, stąd w mojej pracy prezentuję kobiety z bardzo różnych środowisk i epok, przedstawionych także odmiennymi środkami filmowymi. Odmiennie od Sherman, wzorowałam się tu na prawdziwych filmach i kreacjach aktorskich. Choć w swoich fotografiach starałam się możliwie wiernie upodobnić do wybranych postaci, nie traktowałam swojej roli, jako biernego powielania filmowych schematów. Było to dla mnie doświadczenie umożliwiające podjęcie dialogu nie tylko z bohaterkami filmowymi, ale i z samą sobą. Poświęcając dużo uwagi charakteryzacji, doborowi rekwizytów i aktorskiemu wcielaniu się w postaci, starałam się stworzyć portrety psychologiczne moich bohaterek, oddając całe bogactwo świata ich doznań i emocji. Doświadczenie to stało się równocześnie odkrywaniem nowych zakątków mojej tożsamości i zachętą do poszukiwania własnych środków wyrazu w sztuce fotografii.”

***
Magdalena Rej (ur. 1993 r.) – jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2017 roku obroniła dyplom artystyczny w pracowni dr hab. prof. UR Jana Maciucha oraz dr Krzysztofa Pisarka pt. „Twarz zwielokrotniona – w poszukiwaniu nowej narracji” otrzymując tytuł magistra sztuki. Uzyskała również Dyplom Uznania Rektora dla jednego z najlepszych absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2017 roku pracuje w Sandomierskim Centrum Kultury na stanowisku grafika komputerowego. Zajmuje się grafiką projektową i fotografią. Obecnie kontynuuje projekt fotograficzny rozpoczęty w ramach pracy magisterskiej.

Działalność Artystyczna:
Wystawy zbiorowe:
2019, Multimedialne dialogi z rzeczywistością – Prezentacja Pracowni Multimedialnej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Galeria Sztuki MOK w Dębicy
Fotografia: Fragment pracy magisterskiej
2017, Wystawa prac nominowanych do nagrody im. Jerzego Panka za najlepszy dyplom artystyczny Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego roku 2017. Rzeszów
Fotografia: Fragment pracy magisterskiej
2017, Przyciąganie Wiosenne Fotografia Animacja Video, Antykwariat i Księgarnia Zbigniew Oprządek, Krosno
Fotografia: Zwielokrotnienie
2017, Życie. Instrukcja. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
Fotografia: Inwentaryzacja pokarmów
Animacje: Mówią
2016, Nowe Ilustracje, Galeria Arsenał, Białystok
Fotografia: Kadry
2016, Autofokus – Fotografia i Wideo BWA, Tarnów
Fotografie: Kadry

Wystawę będzie można oglądać od 31 stycznia do 27 lutego 2020r.

26 lutego @ 17:00
17:00