Chorzelów:Weryfikacja PS CIOFF i 'Srebrny gryf' dla 'Chorzelowiaków” w roku Oskara Kolberga.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

W Domu Kultury Mors w Dębicy odbył sie VI Podkarpacki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych 'Zloty gryf'. W przeglądzie zatańczył Zespół Pieśni iTańca 'Chorzelowiacy', który w II kategorii wiekowej stanął na podium zdobywając 'Srebrnego gryfa'. To pierwsza w tym sezonie konkursowym prezentacja 'Chorzelowiaków' i pierwszy sukces. To dowód na to, że otrzymana przez zespół certyfikat PS CIOFF był w pełni zasłużony.
Na początku marca członkowie Zespołu Pieśni i Tańca 'Chorzelowiacy' zatańczyli, zaśpiewali i zagrali przed komisją CIOFF, czyli Międzynarodową Radą Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Organizacja ta przyznaje specjalne, prestiżowe certyfikaty zespołom folklorystycznym na całym świecie – jeśli spełniają one liczne warunki dotyczące prawidłowości układów i figur tanecznych, prezentacji artystycznej, a nawet strojów. Weryfikacja została przeprowadzona przez członków Rady Ekspertów PS CIOFF Alicję Haszczak – wybitnego etnochoreografa i pedagoga, wykładowcę Polonijnych Studiów Choreograficznych w Rzeszowie, współpracującą z zespołami w całej Polsce i Europie oraz Jerzego Dynię muzyka – folklorystę, muzykologa i pedagoga, wieloletniego redaktora telewizyjnego, autora telewizyjnych programów folklorystycznych
Certyfikat CIOFF jest więc niczym taneczny certyfikat ISO. Jego posiadanie świadczy o najwyższej jakości zespołu. Podczas dwugodzinnego koncertu 'Chorzelowiacy' komisji polskie tance narodowe oraz to co najpiękniejsze w ukochanym przez zespół regionie- regionie Podkarpacia.
Komisja doceniła starania tancerzy, kadry instruktorskiej i dyrekcji Ośrodka Kultury w Chorzelowie przyznając im Certyfikat CIOFF aż na trzy lata. Od teraz drzwi ważnych, prestiżowych festiwali na świecie stoją przed Zespołem otworem. Warto wspomnieć, że błękitna flaga z emblematem CIOFF towarzyszy aż 250 międzynarodowym festiwalom folklorystycznym na świecie. Koncert weryfikacyjny PS CIOFF ZPiT 'Chorzelowiacy” odbył w roku Oskara Kolberga. To jednocześnie inauguracja obchodów Roku Kolberga w Gminie Mielec.
Zespół Pieśni i Tańca 'Chorzelowiacy” jest grupą folklorystyczną działającą przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie. W zespole zrzeszeni są młodzi ludzie , których pasją jest folklor. Wszystkich łączy zamiłowanie do tańca i muzyki oraz kilkuletnie przyjaźnie. Zespół w swych działaniach tanecznych, wokalnych, obrzędowych ,okolicznościowych z pasją i zaangażowaniem podejmuje nowe wyzwania pragnąc integrować środowisko i zachować naszą kulturę. Siłą folkloru jest jego prostota i szczerość, a te cechy noszą w sobie członkowie zespołu 'Chorzelowiacy”.
(Tomasz Łępa)