Chór Byzantion w Mielcu

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Chór BYZANTION – koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu  zapraszają na koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego
Chór „BYZANTION” (Rumunia)
Adrian Sarbu – dyrygent
22 sierpnia 2013 godz. 19.30
Kościół pw. MBNP w Mielcu, wstęp wolny

Chór BYZANTION obecnie działa w rumuńskim mieście Iasi, z błogosławieństwem Jego Eminencji Metropolity Mołdawii i Bukowiny Teofana oraz pod auspicjami Uniwersytetu Sztuki „George Enescu” w Iasi. Chór jest reprezentowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Byzantion.
Od roku 1997,  zespół wielokrotnie koncertował w wielu krajach, jak np. w Grecji, Danii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Polsce, Rosji, Mołdawii, Niemczech, na Athos i w Rumunii. Występował na ważnych międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak Rencontres Musicales de Vézelay, Rencontres Médiévales de Thoronet, Spiritualita di Torino, The roots of our songs w Jarosławiu, Atlantis of Nord w Olsztynie,   The friends of   Santorini, Willibrord 658, w Przemyślu, Pontigny, Płocku,  Sankt Petersburgu, Drama und Liturgie w Bressanone, Archaion Kallos w Pradze. Każdego roku członkowie chóru biorą udział w obchodach święta patrona w klasztorach na Górze Athos, jak również w licznych sympozjach międzynarodowych, gdzie zgłębiają piękno, złożoność i głębię monodii bizantyjskich.
Chór Byzantion nagrał dotychczas 9 albumów audio pod bezpośrednim przewodnictwem mistrza Lykourgosa Angelopoulosa, Głównego Kantora Archidiecezji Konstantynopola oraz nauczyciela w Stanowym Konserwatorium w Atenach.
Propagowanie muzyki Ojców Kościoła Wschodniego na zachodzie ma na celu odbudowanie piękna świętej monodii o tysiącletniej tradycji.  Jej złożoność, rzeczowość, jak również brak sztuczności i ekstrawagancji tworzą muzyczny obraz, przez rzymskiego historyka Nicolae Iorga nazywany Bizancjum po Bizancjum

Koncert dofinansowany ze środków Rumuńskiego Instytutu Kultury