Chmielów: Oddali cześć poległym w I Wojnie Światowej

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Jeszcze kilka lat temu cmentarz wojskowy w Chmielowie był bardzo zaniedbany. Alejki porastały krzaki, a usypane z ziemi mogiły pod wpływem deszczu rozmywały się.
Dzięki współpracy koła nr 13 im. Por. Józefa Sarny Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego z władzami Nowej Dęby i województwa, nekropolię udało się odremontować. Ostatnie prace zakończyły się tam dwa lata temu.
Podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu I wojny odremontowany cmentarz został poświęcony podczas nabożeństwa, które poprzedziło uroczystości.
(fot: UG Nowa Dęba)
Wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł podkreślał, że cmentarz na górach jest pomnikiem pamięci, o który trzeba dbać, a zarazem pamiętać o tych, którzy przelali krew za Polskę:

Przedstawiciele lokalnego samorządu, kombatanci, poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy Nowa Dęba oraz mieszkańcy Chmielowa przybyli na wojskowy cmentarz w Chmielowie, aby oddać cześć poległym w I wojnie światowej.
Data uroczystości nie była przypadkowa, bowiem właśnie w tym roku przypada setna rocznica wybuchu tego konfliktu. Również położona na tak zwanych 'górach” nekropolia nieodłącznie wiąże się z tym wydarzeniem, bowiem spoczywają tu bezimienne szczątki żołnierzy armii austro – węgierskiej.
Mówi burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon: