Będą szukać Ułanki

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

„Ułanki” – tak postanowiliśmy nazwać osoby, które 2 maja pojawią się na Placu Piłsudskiego w fantazyjnym biało-czerwonym ubraniu. „Ułanka” to przedwojenna, ludowa nazwa kwiatów o nazwie fuksja. Najpiękniej przybrane w biało-czerwone kolory „Ułanki” otrzymają nagrody. Mimo, iż nazwa konkursu nosi wyraźnie rodzaj żeński, mogą w nim wziąć udział przedstawiciele obu płci, a także dzieci. Rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci nastąpi około godz. 18.15, a dla dorosłych ok. godz. 19.30 na scenie głównej Dni Miasta.
    Także i natura postarała się, byśmy biel z czerwienią mogli oglądać nie tylko
na sztandarach. W nasze narodowe barwy przystraja się bowiem wiele gatunków kwiatów.
    Czerwień to barwa bardzo wyrazista i chętnie wprowadzana na rabaty. Szczególnie lubią ją osoby dynamiczne, zaś te, którym brakuje energii, powinny wśród czerwonych kwiatów przebywać. Biel natomiast rozjaśnia otoczenie, podkreśla odcienie i kształty innych roślin, dodaje przejrzystości kompozycjom. To kolor indywidualistów. Szczególnie efektowne jest zestawienie tych dwu tak różnych barw.
    Kwiaty łączące w sobie biel i czerwień od razu wpadają w oko. Takie kolory mają liczne odmiany roślin balkonowych: pelargonii, petunii, fuksji, niecierpków i werben.
W  ogrodach natomiast biało-czerwonych kwiatów nie ma już tak wiele. Najpierw pojawiają się tulipany, później róże, goździki chińskie, penstemony, godecje, a w końcu dalie.
    Podziwiając ich śliczne płatki, nie zapominajmy o symbolicznym znaczeniu obu kolorów. Biel to czystość i szlachetność, czerwień oznacza męstwo i potęgę. Stały się polskimi barwami narodowymi, bo odzwierciedlały dążenia pokoleń naszych przodków.
Od czasów średniowiecza pojawiały się na chorągwiach rycerskich, proporcach husarskich
i ułańskich oraz wojskowych sztandarach. Warto więc, by biało-czerwone kwiaty
jak najczęściej zdobiły balkony, tarasy i ogrody i były naszą polską wizytówką. Liczymy też,
że licznie zakwitną 2 maja na Placu Piłsudskiego podczas Dni Stalowej Woli.

(fot: wikipedia)