Baranów Sandomierski: Ponad pół tysiąca uczsetników Dziecka w Folklorze

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

 

Festiwalowi towarzyszyły także różne warsztaty. Te związane z muzyką poprowadził folklorysta, multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych Józef Broda, który wieczorem wraz ze swoimi wnukami dał koncert dla publiczności zgromadzonej na rynku.

Zwycięzcy tegorocznej edycji otrzymali nagrodę pieniężną oraz drewnianą statuetkę Ptoka Klepoka.

 

Jestem pod wielkim wrażeniem artystów, którzy do nas przyjechali powiedziała dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim Renata Domka:

 

Aleksandra Solarska, jako jedyna reprezentowała gminę Baranów Sandomierski. Jak powiedziała Radiu Leliwa w festiwalu bierze udział od 5 roku życia. Na co dzień udziela się w zespole obrzędowym Lasowiaczki tak jak jej rodzina. – Uczestnictwo w takim wydarzeniu pozwala poznać kulturę innych regionów kraju – dodaje:

 

Krzysztof Trebunia Tutka z Zakopanego jest kultywatorem tradycji góralskiej w Polsce. Prowadzi zespół a także dwie kapele w tym jedną dziecięcą. Przyznaje, że nie jest łatwo zachęcić młode osoby do grania na dawnych instrumentach. Na szczęście jednak znajdują się chętne osoby:

 

Ponad pół tysiąca uczestników wzięło udział w tegorocznym 25 Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskiem. To zespoły taneczne, ludowe kapele, soliści oraz zespoły obrzędowe. Ich występy oceniało w Sali konferencyjnej hotelu zamkowego profesjonale jury składające się między innymi z etnografa, i choreografa. Organizatorzy musieli zmienić miejsce przesłuchań, z powodu remontu w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury. Po południu jednak młodzi artyści zaprezentowali się szerszej publiczności na scenie ustawionej na małym rynku.

Jan Trebunia Tutka przyjechał z Zakopanego: