Baranów Sandomierski: Konkurs na palmę wielkanocną

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Jury oceniać ma dobór materiałów, różnorodność ozdób, dobór kolorystyczny, jakość i estetykę wykonania palm konkursowych, oraz ich wysokość. Jak podkreślają organizatorzy konkursu nie ma w nim osób przegranych, bowiem każdy z uczestników otrzyma drobne nagrody książkowe.

Mierzącą ponad 6 metrów palmę przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Ślęzaków mówi jego przewodnicząca Helena Sudoł:

Palmy były różne. Jedne duże, inne mniejsze, ale wszystkie bogato ozdobione i wykonane z niezwykłą starannością. Ponad 7 metrową palmę przygotowało koło gospodyń z miejscowości Skopanie Górka mówi jego przewodnicząca Krystyna Kulig:

Już po raz piąty w Baranowie Sandomierskim odbywa się konkurs na najpiękniejszą i największą palmę wielkanocną. W tym roku do rywalizacji zgłoszono ich dwanaście. Idea wydarzenia powstała jeszcze za czasów, kiedy dyrektorem Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury była Alina Szymczyk przypomina instruktor do spraw folkloru w placówce Barbara Stroczyńska. Wówczas odbywały się pochody z palmami spod domu kultury do miejscowego kościoła, gdzie później można było je podziwiać. Pomysł ewaluował, a organizatorzy postawili sobie za cel pobudzenie do wspólnego działania mieszkańców gminy. Konkurs, co roku odbywa się w innym sołectwie. Jak przekonuje Barbara Stroczyńska założone cele udało się osiągnąć: