Akcja Znicz i zmiana organizacji ruchu w regionie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Prezes przedsiębiorstwa apeluje do wszystkich pasażerów o zachowanie zasad bezpieczeństwa w podróżowaniu.

Jak co roku w Stalowej Woli w dniu Wszystkich Świętych Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej zapewni dojazd mieszkańcom do dwóch stalowowolskich cmentarzy Komunalnego na ul. Ofiar Katynia i parafialnego w Rozwadowie. Aby odbywało się to bez zakłóceń na innych liniach, MKS uruchamia dodatkowe linie o numerach C1 i C2. Linia C1 kursować będzie na trasie łączącej główne osiedla miasta z cmentarzem przy ul. Ofiar Katynia. Linia C2 z kolei kursować będzie na trasie łączącej główne osiedla miasta z cmentarzem przy ul. Ofiar Katynia i ul. Klasztornej. Rozkłady jazdy dodatkowych autobusów MKS C1 i C2, które mają ułatwić mieszkańcom dotarcie na cmentarz są już rozwieszone na przystankach, można je również znaleźć na stronie stalowowolskiego MKS-u www.zmks.stalowawola.pl. Co ważne obydwa autobusy będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, czyli będą to autobusy z tzw. przyklękiem, czyli możliwością obniżenia podłogi do poziomu przystanku, by można było wprowadzić wózek. MKS-y na pozostałych liniach będą kursować tak jak w dni świąteczne. Natomiast 2 listopada stalowowolskie MKS-y będą kursować jak w soboty.

i tylko w gminach Bojanów i Zaklików nie będzie zmian w organizacji ruchu przy cmentarzach. Policjanci zapowiedzieli że będą czuwać nad płynnością ruchu przy cmentarzach i w razie problemu przystąpią do kierowania ruchem. Pojawią się też policjanci po cywilnemu. Ale w ramach akcji znicz policjanci będą również czuwać nad bezpieczeństwem na innych drogach powiatu

Także przed każdym z mieleckich cmentarzy wyznaczono parkingi dla osób niepełnosprawnych. W związku z budową obwodnicy inny niż dotychczas jest ruch przy cmentarzu komunalnym przy ul. Królowej Jadwigi. Ulica ta jest drogą jednokierunkową, na której obowiązuje zakaz zatrzymywania. Dla pieszych przeznaczono ścieżkę rowerową. Parkować można przy cmentarzu i na drodze leśnej w kierunku Szydłowca. Istotną zmianą w porównaniu z latami ubiegłymi jest brak możliwości skrętu w prawo z ulicy Królowej Jadwigi do ulicy Wolności. Nie jest raównież możliwy dojazd do cmentarza od ulicy Wolności drogą leśną. Wyjazd z cmentarza odbywa się drogą leśną w kierunku Szydłowca i dalej do ulicy Partyzantów. W okolicy cmentarza przy ulicy Sienkiewicza ustawiono informacje o sposobie parkowania i dojeździe do dodatkowych parkingów przy ulicach: Głowackiego, Drzewieckiego, Batorego. Dodatkowo przygotowano miejsca postojowe przy ulicy Długosza. Możliwości parkowania aut nie ma po obu stronach Alei Niepodległości. Dla cmentarza przy ulicy Rzochowskiej przygotowany jest specjalny parking. Na ulicy Dębickiej około pół kilometra od skrzyżowania z ulicą Rzochowską po obu stronach jezdni obowiązuje będzie zakaz zatrzymywania się.

W Kolbuszowej dla odwiedzających groby na cmentarzu parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych przygotowano miejsca z prawej strony jezdni ulicy Narutowicza. Obok bramy wjazdowej do nekropolii wyznaczono parkingi dla osób niepełnosprawnych. Samochody zostawiać można również: na Placu Wolności, obok sklepu TESCO i w pobliżu pływalni krytej przy ul. Jana Pawła II. Na terenie powiatu kolbuszowskiego utrudnienia w ruchu mogą wystąpić szczególnie przy drodze z Kolbuszowej w kierunku Mielca, jak również w Dzikowcu i Raniżowie. Z zaparkowaniem pojazdu nie powinno być problemów w Majdanie Królewskim. Duży parking znajduje się tam tuż przy cmentarzu, obok jest też plac targowy, gdzie również można pozostawiać swoje samochody. Cmentarze w Komorowie i Kolbuszowej Górnej usytuowane są przy drodze krajowej nr 9. Odwiedzający groby korzystają tam z parkingów znajdujących się przy kościołach. Pozostałe cmentarze w powiecie kolbuszowskim znajdują się przy drogach powiatowych i gminnych, przy których również wyznaczono parkingi.

Dla tych wszystkich, którzy w najbliższych dniach będą odwiedzać groby swoich bliskich na tarnobrzeskich cmentarzach, Przedsiębiorstwo Miejskiej Komunikacji Samochodowej przygotowało dodatkowe kursy autobusów. 1 listopada zostaną uruchomione dodatkowe linie o numerach I rzymskie i II rzymskie. Dzięki nim mieszkańcy miasta będą mięli możliwość dojazdu na cmentarz w Sobowie oraz powrotu z nekropolii. W dzień Wszystkich Świętych będą także wykonywane dodatkowe kursy linii B oraz 3 i 4. Mówi prezes PMKS w Tarnobrzegu, Dominik Rzeźnik.

Zmiany nastąpią również w przy cmentarzach w gminach na terenie powiatu stalowowolskiego:

Policyjna akcja Znicz potrwa do najbliższej niedzieli. Jest ona organizowana głównie po to by zapewnić bezpieczeństwo osobom podróżującym na cmentarze. Oznacza to też zmiany w organizacji ruchu.

Tak jest m.in. w Stalowej Woli. Mówi oficer prasowy stalowowolskiej policji Andrzej Walczyna:

Cztery wypadki, sześć osób rannych, nikt nie zginął – taki jest bilans pierwszego dnia policyjnej akcji Znicz na Podkarpaciu. Wzmożone kontrole wzdłuż dróg wojewódzkich i krajowych oraz koordynowanie ruchem przy cmentarzach to najważniejsze zadania policjantów w najbliższych dniach. W całym kraju trwa jedna z największych policyjnych akcji – Znicz 2012. Mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, nadkomisarz Beata Jędrzejewska Wrona: