'Zielony blok' elektrowni w Połańcu jest już gotowy do produkcji energii elektrycznej.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Prąd wytwarzany w 100 proc. z biomasy już popłynął do sieci energetycznej. Według inwestora – firmy GDF Suez Polska – to największe tego typu urządzenie na świecie.
'Zielony blok' został zsynchronizowany z Polskimi Sieciami Energetycznymi (PSE). Oznacza to, że blok jest już gotowy do produkcji energii elektrycznej.
Przez najbliższe tygodnie blok będzie pracował ze zmienną mocą. Pełną zdolność produkcyjną osiągnie pod koniec października.
Według GDF Suez, inwestycja wyceniana na 240 mln euro 'znacząco przyczyni się do realizacji zobowiązania Polski do produkcji 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku'.
31 grudnia 2012 roku planowane jest przekazanie 'Zielonego bloku' do użytkowania. Jak poinformował dyrektor biura realizacji inwestycji 'Zielony blok' w GDF Suez Polska SA Robert Tylman, uroczyste otwarcie inwestycji odbędzie się w przyszłym roku.
Według ekspertów blok energetyczny o takiej mocy jest w stanie zasilać prawie 0,5 mln gospodarstw domowych. Biomasa ma być pochodzenia rolniczego i będzie sprowadzana w dużej części z Lubelszczyzny.
źródło: pap