72. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Ulicami Stalowej Woli przejedzie dziś piąty rowerowy Rajd Honoru. Poprzedzi go wycie syren i oficjalne uroczystości, po nich ulicami miasta wyruszy biało-czerwony rowerowy Rajd Honoru. Po zakończeniu Rajdu uczestników czeka przed MDK pamiątkowe zdjęcie, koncert patriotyczny i grochówka żołnierska. W tym roku pierwszych 500 uczestników rajdu otrzyma koszulki w barwach narodowych.
W Tarnobrzegu obchody odbędą się na cmentarzu wojskowym przy ulicy Targowej o godzinie 17. W programie między innymi uczczenie minutą ciszy poległych w Powstaniu Warszawskim, modlitwa za zmarłych. Z kolei o godzinie 18 w Tarnobrzeskim Domu Kultury zaprezentowany zostanie film 'Do potomnego' w reżyserii Antoniego Krauzego. Słowo wprowadzające przed projekcją wygłosi Michał Kalisz z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Uczestników powstania warszawskiego. wspomniał już Rudnik nad Sanem.
W kościele Trójcy Świętej był program religijno-patriotyczny, potem msza św. Po niej uczestnicy przeszli na cmentarz w Rudniku przed krzyż poświęcony żołnierzom AK poległym podczas II wojny światowej. Dziś podobnie, jak w innych miastach, o 17:00 zostaną włączone syreny alarmowe.
Mówił Andrzej Nowiński z Urzędu Miasta w Sandomierzu.
A akcja Burza, w ramach której doszło do wybuchu powstania warszawskiego, wspominana była przy okazji uroczystości upamiętniających bitwę pod Pielaszowem.
O znaczeniu obu rocznic mówił burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski:

72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie. Trwają obchody rocznicowe.
O 17:00 zabrzmią syreny alarmowe: