34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych, a także wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Miały bowiem zagrażać trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu władzy przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą.
Władze uzasadniały wprowadzenie stanu wojennego zagrożeniem struktur państwowych.
Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie straciło życie ponad sto osób, internowanych zostało ponad 10 tysięcy w blisko 50 ośrodkach w całym kraju. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej 'Solidarności' czy przynależność do związku.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, Rada Państwa wprowadziła w Polsce stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele.
Władze wysłały do działań na terytorium całego kraju około 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW. Towarzyszyły im eskadry helikopterów i samoloty transportowe.
Wiele tysięcy ludzi zostało internowanych, wśród nich większość działaczy 'Solidarności' i opozycji. Jednym z internowanych był tarnobrzeżanin Krzysztof Wianecki. Były więzień polityczny, członek Solidarności Walczącej mówi dziś – O tym wycinku historii Polski nie da się i nie powinno się zapomnieć-