Sandomierz: Wykład otwarty ‚Związki króla Władysława Jagiełły z Sandomierzem’.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz Towarzystwo Naukowe Sandomierskie zapraszają do udziału w kolejnym z zaplanowanych wykładów towarzyszących wystawie ‚Jagiełło – Matejko. Król w twórczości Mistrza’.

Tym razem wykład pt. ‚Związki króla Władysława Jagiełły z Sandomierzem’ wygłosi dr hab. Tomisław Giergiel, który przekonuje, że Władysław Jagiełło to najbardziej sandomierski z polskich władców:

Wykład odbędzie się w najbliższy czwartek (22 września) o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Po wykładzie odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Joanna Sarwa

 

‚Władysław II Jagiełło, panujący w latach 1386-1434, odwiedzał Sandomierz najczęściej ze wszystkich polskich monarchów – blisko siedemdziesiąt razy. Król zatrzymywał się w Zamku Królewskim w Sandomierzu zazwyczaj dwa razy w roku – w lutym lub marcu (po powrocie z Litwy, gdzie dwór spędzał zimę) oraz we wrześniu (z okazji święta patronalnego tutejszej kolegiaty). Sandomierz był wówczas stolicą ogromnego województwa sandomierskiego (…)’ (fragment katalogu do wystawy ‚Jagiełło-Matejko. Król w twórczości Mistrza’)

Wystawa czasowa ‚Jagiełło-Matejko. Król w twórczości Mistrza’, została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz Burmistrza Sandomierza Marcina Marca.
Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających do 29 września 2022 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Partnerami wystawy są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe
w Krakowie oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.