Nisko: Jedenastu chętnych na projekt nowej siedziby biblioteki

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Jedenaście firm stanęło do przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy i rozbudowy budynku na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku. Chodzi o dawną siedzibę Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. 3-go Maja w Nisku. Wśród oferentów startujących w przetargu aż 9 pracowni projektowych mieści się w kwocie 200 tys. złotych zarezerwowanej na ten cel przez samorząd. Natomiast rozpiętość cenowa ofert złożonych przez pracownie projektowe jest znaczna, bo od 150 tysięcy złotych do kwoty ponad dwukrotnie wyższej, ponad 302,5 tysiąca złotych. Na razie trwa analiza ofert. Rozpisanie przetargu na projekt, to dobra wiadomość dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku, która od lat czeka na poprawę warunków funkcjonowania. Burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk przyznał, że ulokowanie w tym miejscu biblioteki jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, po tym jak gminie nie udało się zakupić dawnego browaru na potrzeby MBP. Wykonanie dokumentacji projektowej pozwoli nie tylko na odpowiednie rozlokowanie pomieszczeń bibliotecznych, ale też niezbędną rozbudowę:

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku ma być nie tylko funkcjonalna ale i nowoczesna. Na parterze ma się znaleźć m.in. miejsce na Wypożyczalnię dla Dorosłych, Czytelnia dla Dorosłych i Magazyn zbiorów. Pierwsze piętro to oddział dla dzieci, oddział dla młodzieży i oddział multimedialny, ale też sale wystawiennicza i edukacyjna. Zaś na
drugim piętrze ma się znaleźć sala konferencyjna, archiwum, pomieszczenie do digitalizacji, czy pokój ‚krzyku’ służący odstresowaniu. Jest również pomysł na letnią czytelnie na tarasie, który mógłby być usytuowany na dachu budynku. Planowana jest także budowa windy, a przed biblioteką książkomat, bibliomat i wrzutnia książek. Projekt pozwoli też oszacować koszty tej inwestycji. Wykonawca dokumentacji na przygotowanie projektu będzie miał 5 miesięcy.