Mielec:  Artysta  z Gloria Artis

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

 

Mielecki rzeźbiarz Stanisław Szęszoł  doceniony nagrodą-  brązowym medalem  Zasłużony Kulturze Gloria Artis. nagrodą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Odznaczenie to  wręczył podczas koncertu wielkanocnego  Zespołu Pieśni Tańca Rzeszowiacy,  Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Artysta, pasji rzeźbienia poświęcił ponad pół wieku. Najchętniej rzeźbi świątki, postacie wiejskich ludzi przy pracy jak również diabełki. Jego prace można zobaczyć m.in. w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w kościele dolnym p.w. Ducha Św. czy  w Bazylice Św. Mateusza w Mielcu.

 

Artysta wykonał  także 12 rzeźb postaci do jednej z szopek w Watykanie. Rzeźby o tematyce świeckiej, autorstwa Stanisława Szęszoła znajdują się w  muzeach w Mielcu, a także w zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami, w Kanadzie, Francji, Izraelu, Włoszech czy USA. O jego twórczości mówi etnograf, Jacek Tejchma.

Mielecki rzeźbiarz Stanisław Szęszoł  otrzymał także w 1983 roku  odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury  oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2016 roku.

 

Tomasz Łępa