Stalowa Wola: Skorzystaj z bezpłatnych badań wykrywających raka jelita grubego

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli trwa akcja bezpłatnych badań przesiewowych pod kątem raka jelita grubego. To ważne badania profilaktyczne, bo rak jelita grubego od lat jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce – każdego roku rozpoznaje się kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Mówi lekarz Jolanta Korniak z Pracowni Endoskopowej stalowowolskiego szpitala:

Co ważne badanie pozwala wykryć również wczesne, niedające jeszcze objawów, stadium raka. To stadium zwykle jest wyleczalne. Stąd tak ważne są profilaktyczne badania kolonoskopowe. Adresowane są one do kobiet i mężczyzn między 50 a 65 rokiem życia i osób od 40 roku życia, jeżeli w rodzinie – u krewnych I stopnia stwierdzono raka jelita grubego:

Jolanta Korniak zachęcała, aby mimo pandemii skorzystać z możliwości przebadania się:

Co oznacza, że pacjent przejdzie badanie bezboleśnie. Aby zapisać się na bezpłatną kolonoskopię przesiewową w ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego, wystarczy skontaktować się telefonicznie lub osobiście z Pracownią Endoskopową stalowowolskiego szpitala. Więcej informacji na temat badań przesiewowych pod kątem raka jelita grubego można znaleźć na stronie Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli i Starostwa Powiatowego w w Stalowej Woli. Dla przypomnienia bezpłatne badania kolonoskopowe w ramach Programu Badań Przesiewowych to jedno z działań Narodowej Strategii Onkologicznej. Zaś Pracownia Endoskopowa stalowowolskiego szpitala bierze w niej udział od 2014 roku.
Telefon do Pracowni Endoskopowej stalowowolskiego szpitala: 15 843 32 49,
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.30.