Stalowa Wola: Zielone światło dla budowy trzeciego mostu na Sanie

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: admin

Budowa trzeciego mostu na Sanie w Stalowej Woli była tematem konferencji z udziałem m.in. Ministra Inwestycji i Rozwoju oraz Ministra i Wiceministra Infrastruktury. Obecny był również m.in. Marszałek Województwa Podkarpackiego który złożył wniosek do ministerstwa o wsparcie tej inwestycji, ale też władze Stalowej Woli i powiatu oraz samorządowcy. Minister Jerzy Kwieciński pochodzący ze Stalowej Woli, chwalił stalowowolskich samorządowców za skuteczność.

A budowa trzeciego mostu na Sanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 855 ma szansę być sfinansowana z programu „Mosty dla regionów”.

A dofinansowanie w ramach programu może sięgnąć nawet 80 procent kosztów. Minister Andrzej Adamczyk przyznał , że dzięki współpracy między ministerstwami udaje się rozwiązywać ciągnące się latami problemy komunikacyjne.

Minister Adamczyk przypomniał, że już w maju rusza budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska, która wyjdzie z tego samego ronda z którym łączyć się będzie trzeci most na Sanie. Marszałek Władysław Ortyl przyznał, że po latach mówienia o budowie trzeciego mostu na Sanie w Stalowej Woli inwestycja ruszy. Pozwoli to otworzyć komunikacyjnie miasto.

Marszałek przypomniał, że na Podkarpaciu będzie to trzecia duża inwestycja mostowa po realizowanym już drugim moście na Wisłoce w Mielcu i planowanym drugim moście na Sanie w Jarosławiu. Wiceminister Rafał Weber stwierdził, że Budowa trzeciego mostu na Sanie potrzebna jest nie tylko Stalowej Woli.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przyznał, że nie będzie to łatwa inwestycja bo m.in. obejmuje teren zalewowy i obszar Natura 2000. Pod uwagę brane są dwa jego przebiegi.

Według drugiego rozwiązania zmieniłby sie przebieg drogi wojewódzkiej do Rzeczycy Długiej.

Według harmonogramu do końca przyszłego roku ma powstać koncepcja i niezbędne pozwolenia. W 2023 troku ma być gotowy projekt techniczny i ruszyć inwestycja. Jest szansa, że trzeci most na Sanie w Stalowej Woli zostanie oddany do użytku w 2025 roku. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 360 milionów złotych.

Marta Górecka