Kultura
autor: Radio Leliwa | 08.06.2013

Zbydniów: Wspomnienie o Horodyńskich znów ożyje.

Zbydniów: Wspomnienie o Horodyńskich znów ożyje.
W Zbydniowie w gminie Zaleszany w niedzielę odbędzie się święto patriotyczno-historyczne. Poświęcone jest pamięci tych osób, dla których Zbydniów był 'Małą Ojczyzną” i którym hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna przyświecało w życiu codziennym i w walce o wolność. Spotkanie odbędzie się we dworze Horodyńskich, a organizuje je siedem organizacji pozarządowych, które mają swoją siedzibę w Zbydniowie. Mówi współorganizator święta Sebastian Nabrzeski:
A okazją do takich wspomnień jest przypadająca w czerwcu 70-rocznica zamordowania przez SS rodziny Horodyńskich. w Zbydniowie. Ale to nie jedyna okrągła rocznica i okazja do świętowania. To ze Zbydniowa 180 lat temu wyruszyła za San do Królestwa Polskiego wyprawa pułkownika Józefa Zaliwskiego zapoczątkowująca powstanie w zaborze rosyjskim. I o tych ważnych nie tylko dla Zbydniowa wydarzeniach będzie przypominał Mieczysław Paterek:
Niedzielne spotkanie w dworze Horodyńskich w Zbydniowie będzie też okazją do prezentacji działających w Zbydniowie organizacji pozarządowych:
Niedzielne spotkanie na dworze Horodyńskich w Zbydniowie rusza o godz 12.30. (Marta Górecka)
Copyright © 2013 Radio Leliwa
Created by EFEKT Biuro Promocji i Reklamy