Region
autor: Radio Leliwa | 21.03.2017

Stalowa Wola: Program gospodarczy dla miasta

Stalowa Wola: Program gospodarczy dla miasta
'Stalowowolska Strefa Gospodarcza' to tytuł programu gospodarczego, który ogłosił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Na specjalnie zwołanej konferencji, która odbyła sie w budynku Dyrekcji Naczelnej włodarz miasta przedstawił najważniejsze priorytety programu. Nie bez powodu na ogłoszenie programu gospodarczego dla Stalowej Woli wybrana została data 20 marca:
Prezydent wyjaśnił, że program przedstawia w połowie swojej kadencji, bo dotyczy on konkretów już realizowanych i zaplanowanych do realizacji w ciągu najbliższych dni tygodni i miesięcy:
Do najważniejszych priorytetów, które mają przyczynić się do rozwoju gospodarczego prezydent zaliczył inwestycje w układ komunikacyjny:
A ze strefy gospodarczej prowadzić będzie do tego planowana droga przez rozgrodzoną HSW, istniejące turbo-rondo u zbiegu Ofiar Katynia i Solidarności , tunel pod torami do planowanego ronda na Energetyków i łącznik do obwodnicy. komunikacja to również plany wykorzystania potencjału lotniska w Turbi. Drugi priorytet to stworzenie Dzielnicy innowacji i rozwoju:
Dzielnica sowim obszarem ma objąć dwie uczelnie, czyli Inżynierię Materiałową KUL, i Politechnikę Rzeszowską, Inkubator Technologiczny i Laboratorium Międzyuczelniane, budynek Dyrekcji Naczelnej ale też nowe obiekty: planowaną przy inkubatorze halę dla inwestycji związanych z badaniami i rozwojem, żłobko-przedszkole dla dzieci pracowników tej strefy, które powstanie w dawnym budynku żłobka. Działka na przeciw dyrekcji zarezerwowana jest na kolejne hale związane z rozwojem i produkcją. Pod rozwój przedsiębiorczości zarezerwowana jest również była zajezdnia autobusowa. Natomiast budynek po Dyrekcji Naczelnej ma stać się Kuźnią Przedsiębiorczości
Przy budynku Dyrekcji ma powstać Park Kwitnących Idei, inaczej ogród inspiracji i wymiany myśli. W planach jest również utworzenie w Stalowej Woli klastra informatycznego, dlatego różnego rodzaju ulgami w opłatach miasto ma przyciągnąć takie firmy informatyczne do Stalowej Woli. Na preferencyjnych zasadach będą mogli zakładać i prowadzić działalność gospodarczą studenci i absolwenci stalowowolskich uczelni. Również inni biznesmeni będą mogli liczyć na ulgi i zwolnienia z opłat czynszowych, gdy firma będzie tworzyć kolejne miejsca pracy. Będą mogli liczyć na pomoc księgową i prawną. W budynku Dyrekcji powstanie Centrum Obsługi Inwestora i przeniesiony będzie tam będzie Referat Promocji Gospodarczej. Nie braknie też ulg podatkowych dla firm. W ramach specjalnych programów Sart, Rozwój i Da Vinci zwolnienia podatkowe będą obejmować od 2 do nawet 15 lat. Stalowa Wola chce również szukać nowych terenów inwestycyjnych. Jeśli uda się przeprowadzić wszystkie, niełatwe zamierzenia, to miasto może pozyskać 175ha nowych terenów. Najszybsze do pozyskania to 25 hetkarów Jelni od Tauronu. (Marta Górecka)
Copyright © 2013 Radio Leliwa
Created by EFEKT Biuro Promocji i Reklamy