Region
autor: Radio Leliwa | 13.10.2017

Stalowa Wola: Dzielili się pomysłami na zagospodarowanie dworca PKP

Stalowa Wola: Dzielili się pomysłami na  zagospodarowanie dworca PKP
Na rozwadowskim dworcu PKP odbyło się spotkanie i warsztaty w sprawie zagospodarowania budynku po planowanej przebudowie. Warsztaty poprowadził Paweł Wróblewski z Biura Inwestycji PKP.
A mieszkańcy na spotkanie przyszli z konkretnymi pomysłami. Często uzgadnianymi w szerszym gronie. Mówi Ewa Klich z Rozwadowskiego Stowarzyszenia Historycznego:
I tych funkcji dworcowych po przebudowie nie zabraknie.
Wstępem do warsztatów była prezentacja opracowania historyczno-architektonicznego budynku dworca PKP Rozwadów autorstwa konserwator zabytków Grażyny Stojak. Poszukiwania materiałów historycznych dotyczących rozwadowskiego dworca, który powstał i rozbudowywał się dzięki decyzjom ówczesnego Ministerstwa Kolei Żelaznych, odbywały się w archiwach w Sandomierzu, Przemyślu, Wiedniu i Warszawie. Grażyna Stojak przyznaje, że udało się jej dotrzeć do wielu nieznanych do tej pory ciekawostek. Jak choćby ta, że o połączenie z Rozwadowem linią kolejową pod koniec lat 90 XIX wieku miasta się wręcz biły.
Grażyna Stojak dotarła też do różnych ciekawych planów i pism mieszkańców Rozwadowa chcących mieć połączenia z droga kolejową. Te wszystkie ciekawostki i historia powstania, rozbudowy, i funkcji historycznego dworca kolejowego w Rozwadowie mają się znaleźć w przygotowywanej publikacji na ten temat. (Marta Górecka)
Copyright © 2013 Radio Leliwa
Created by EFEKT Biuro Promocji i Reklamy