Koncert wielkanocny w Nowej Dębie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Koncert wielkanocny w SOK

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie zaprsza 14 kwitnia o godzinie 19:30 na koncert „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego

Koncert wykona Krakowski Zespół Kameralny, powstały w 1994r. z inicjatywy Łukasza Mikołaja Matei (kierownika artystycznego grupy). W jego skład wchodzą znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół gra szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji z XX. wieku. Występuje na prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach. Wykonał kilkaset koncertów w Polsce, Czechach, Austrii , Niemczech i na Słowacji.

W Nowej Dębie z Krakowskim Zespołem Kameralnym jako solista zagra Piotr Tarcholik. Ten urodzony w Jarosławiu absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Ewy Szubra- Jargoń, był też uczniem prof. Grigorija Żyslina i prof. Wiesława Kwaśnego. Laureat konkursu Jeunesse Musicales w Weikersheim w 1992 r. oraz Konkursu Mozartowskiego w Krakowie. Współzałożyciel i lider zespołu Kameralistów Krakowskich (obecnie „Sinfonietta Cracovia”), gościnny koncertmistrz Radiowej orkiestry Symfonicznej w Krakowie. Koncertował w wielu krajach Europy, USA oraz Japonii. Występował jako solista z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Kameralna, Cappella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Filharmonią Rzeszowską, Świętokrzyską i Wrocławską, oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Nagrał wiele płyt studyjnych i radiowych. W l. 1998-2004 był II koncertmistrzem orkiestry „Sinfonia Varsovia”, gdzie występował pod batutą Lorda Yehudi Menuhina, K. Pendereckiego, S. Mintza, E. Krivina, J. Semkowa. Z tym zespołem występował wielokrotnie jako solista wykonując koncerty Bacha, Vivaldiego i Mozarta na festiwalach w Warszawie, Nantes, Bilbao , Brnie i Bratysławie. W sezonie 2002-03 prowadził jako lider Polską Orkiestrę Kameralną na festiwalach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Francji. Artysta regularnie uczestniczy w różnych przedsięwzięciach kameralnych (m.in. Kwartet smyczkowy NOSPR, „Kephas Quartet”), współpracuje z artystami tej miary co Tomasz Strahl, Artur Paciorkiewicz, Grigori Zhislin. Z żoną – Moniką Wilińską-Tarcholik – tworzy duet sonatowy.

W ubiegłym roku ukazała się ich debiutancka płyta z utworami Bartoka, Strawińskiego i Lutosławskiego, wydana przez DUX. Od września 2004 r. pracuje jako pierwszy koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą w marcu 2006 r. nagrał archiwalny II Koncert skrzypcowy g-moll S. Prokofiewa oraz oba koncerty skrzypcowe T. Paciorkiewicza pod dyrekcją J. M. Florencio i Michała Klauzy. Z kameralną orkiestrą NOSPR-u występował również jako koncertmistrz-dyrygent. Piotr Tarcholik prowadzi też klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie, na Beskidzkich Warsztatach Skrzypcowych w Rycerce Górnej, Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu oraz Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie.
Cztery pory roku (Le quattro stagioni) – cykl 4 koncertów skrzypcowych umieszczony w zbiorze 12 koncertów Il cimento dell'armonia e dell'inventione, op. 8 (1725). Skomponował je Antonio Vivaldi (1678-1741) i wydał w Amsterdamie w 1725 roku. Są one wybitnym przykładem muzyki ilustracyjnej. Powstały na podstawie anonimowych sonetów (możliwe, że autorem był sam Vivaldi). W partyturze zaznaczono, które fragmenty sonetów odnoszą się do której części muzyki.

Patronat nad koncertem objął Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra wraz z Wicestarostą Jerzym Sudołem. Mecenasem koncertu jest Firma Biliński – producent ozdób choinkowych i wielkanocnych. Patronat medialny objęły redakcje Echa Dnia, Tygodnika Nadwiślańskiego i Radio Leliwa.

Bilety w cenie 25 zł (przedsprzedaż) i 30 zł. (w dniu koncertu) do kupienia w kasie SOK.