Karolina Pęk – Droga do Londynu przez Wisłę i Ostródę

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Karolina Pęk tenisistka stołowa IKS Jezioro Tarnobrzeg od 29 sierpnia do 9 września 2012 roku wraz z 101 zawodnikami/zawodniczkami z Polski będzie uczestniczyła w Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie i walczyła o medale z zawodniczkami z całego świata.

Paraolimpiada odbywa się co cztery lata, dwa tygodnie po Olimpiadzie, zawodnicy rywalizują na tych samych obiektach sportowych od Igrzysk w Seulu w 1988 co zawodnicy sprawni. Pierwsze letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku z inicjatywy sir Ludwiga Guttmanna.

Aby wystartować na igrzyskach paraolimpijskich należy uzyskać kwalifikację, podobnie jak na igrzyska olimpijskie. W Londynie weźmie udział rekordowa ilość blisko 4200 zawodników ze 160 krajów. Polacy w Londynie wystąpią w jedenastu dyscyplinach sportowych na dwadzieścia rozgrywanych podczas Igrzysk Paraolimpijskich.

Szans medalowych w ekipie polskiej jest około 40 a Polski Komitet Paraolimpijski jak i zawodnicy chcieliby przywieź 30 medali podobnie jak z Pekinu 2008 roku.

Droga do Londynu prowadziła naszą 14-latkę, Tarnobrzeżankę Karolinę Pęk razem z Reprezentacją Polski przez obozy przygotowawcze w Wiśle 1-14 lipca i 20-29 lipca (min. treningi ze sparingpartnerami, trening wytrzymałościowy i górskie wędrówki) oraz w Ostródzie 1 – 9 sierpnia. Obecnie czyli od 13-21 sierpnia przebywa ponownie w Ostródzie na ostatnim obozie szlifującym formę przed występem w Londynie.

W dniu 24 sierpnia wraz z innymi Polskimi Paraolimpijczykami złoży przysięgę olimpijską i w tym dniu wylatuje do Londynu. Losowanie turnieju tenisa stołowego odbędzie się 27 sierpnia w Londynie i będzie miało charakter publiczny. Dopiero wtedy zawodnicy dowiedzą się, kto z kim zawalczy.

Karolina Pęk wraz z drugą Polką starszą bardziej doświadczoną Małgorzatą Jankowską wystąpią w klasie startowej IX. W ich klasie startowej IX jest osiem zawodniczek najlepszych w świecie (z Chin, Rosji, Francji, Turcji, Japonii), które zostaną podzielone na dwie grupy. Dwie pierwsze z każdej grupy awansują do walki w strefie medalowej.

Następnie wystąpi w turnieju drużynowym kobiet (drużyna składa się z czterech zawodniczek z klas łączonych 6-10), Karolina zagra w jednej drużynie z Natalią Partyką, Małgorzatą Jankowską i Katarzyną Marszal. Trzymajmy kciuki za występ naszej debiutantki, która będzie promować Tarnobrzeg, sponsorów, klub IKS Jezioro Tarnobrzeg na tak wspanialej imprezie sportowej i ma szanse przywieź po raz pierwszy medal dla naszego miasta z Igrzysk Paraolimpijskich. Trzymajmy również kciuki za pływaka Jacka Czecha z Integracji Tarnobrzeg by osiągnął sukces w Londynie.

 

Największym i najważniejszym sportowym spotkaniem ludzi niepełnosprawnych są igrzyska paraolimpijskie. Fundamentalnym przesłaniem ruchu paraolimpijskiego jest stworzenie możliwości współzawodnictwa osobom niepełnosprawnym na takich samych zasadach, jak osobom pełnosprawnym. Dla wielu osób niepełnosprawnych sport jest szansą otwarcia się na życie, zdobycia akceptacji w środowisku społecznym i zobaczenia świata. Startujący w igrzyskach paraolimpijskich sportowcy biją rekordy świata i dążą do perfekcji na miarę swoich – ograniczonych przez niepełnosprawność – możliwości. Wysiłek i sportowe ambicje dorównują poziomowi prezentowanemu przez sportowców pełnosprawnych.

Polacy po raz pierwszy wzięli udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Heidelbergu w 1972 r. Dziś na historyczny dorobek polskich paraolimpijczyków składa się 656 medali (242 złote, 227 srebrne, 187 brązowe) zdobytych podczas letnich Igrzysk Paraolimpijskich.