Grębów: KNF zawiesza działalność Banku Spółdzielczego i składa wniosek o jego upadłość

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła z dniem dzisiejszym działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie oraz postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku.

Jak informuje KNF działanie takie jest konsekwencją stwierdzenia okoliczności, w której z powodów związanych bezpośrednio z sytuacją finansową banku nie reguluje on wobec deponentów swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków objętych ochroną gwarancyjną.

Wartość pieniędzy gwarantowanych zgromadzonych w Banku Spółdzielczym w Grębowie wynosiła prawie 28 milionów złotych. Znajdujące się tam depozyty są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 tysięcy euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 400 tysięcy złotych. Gwarancja obowiązuje niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez klienta placówki. Wypłata powinna się rozpocząć 7 dni roboczych od dnia złożenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości banku. Informacje w sprawie wypłat mają pojawić się na stronie internetowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Stosowne działania podjął natomiast urząd gminy w Grębowie. Mówi wójt Kazimierz Skóra:

W przyszłym tygodniu w urzędzie gminy ma rozpocząć także działalność punkt kasowy Banku Spółdzielczego w Tarnobrzegu. Ma to ułatwić mieszkańcom dokonywanie operacji na rzecz gminy.

(fot. archiwum)